Atilla Can Logo
EBRU SANATÇISIEBRU ARTIST

AKTÜEL / Meteoroloji'den Kar Uyarısı Geldi... !

27 Kasım 2018

Bu kategoridekilerin tümü

Meteoroloji

Meteoroloji'den Kar Uyarısı Geldi... !

 

     3377 gün önce, bir hayâl kurmuştum ve bir mucizenin gerçek olmasını diliyordum.Hayâlim, ebru sanatının, UNESCO tarafından koruma altına alınarak,tescillenerek,Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine girmesiydi.1888 günden fazla bir süre ,bu hayâlim uğruna mücadele verdim.Çok uykusuz kaldım ve  kendimi çok yalnız hissttiğim günler oldu.Her ne olursa olsun, asla pes etmedim,yılmadım.

   Çok zorlu o süreçte,zoru açığa çıkartan dış dinamikler değil ,iç dinamiklerle olan çatışmalardı.Unesco Ebru Projemde, aleni ve gizli olarak,çoğu zaman engellemelerle karşılaştım.Bu esnalarda ruhen yıkıma uğramamak adına,

 - Sabret Atilla,

 '' Kardan adamın saltanatı güneş doğuncaya kadardır'' diyerek kendime telkinlerde bulundum. Bu, zemheri yolda; bir güneş gibi, yürekleri buz tutmuş kardan adamları eritmek için kendime söz verdim.Bu telkinlerin sonunda zafer, 27 Kasım 2014' günü, elimi kalbimin üstüne koyup ''Mucize inanalara gelir'' dediğim anda gerçekleşti.Ebru sanatı dünyanın ortak mirası oldu.

  

    Meteoroloji Genel müdürlüğü az önce ''Son Dakika'' açıklamasında bulundu.''Balkanlardan gelen ılık ve yağışlı hava, yerini hafta sonu kar yağışına bırakacak.!''... Meteoroloji ne zaman Balkanlardan kar gelecek dese aklıma hep, geçmişte karşıma çıkan ; kalbi buz tutmuş,narsist,eğoist,Dunning -Kruger Sendromu'na yakalanmış ''Kardan Adam''lar gelir. 

    Ahir zamanda, her ne yaşandıysa yaşansın,yaşam yeni mucizelere açık ve  olanca hızıyla devam ediyor. Farz-ı muhal ,hafta sonunda kar yağarsa ,ben her zaman olduğu gibi, yapılanları,fenalıkları unutup, bir sevgiyle  o kardan adamlara sarılıp buz tutmuş yüreklerini ısıtmaya çalışacağım.Kardan adamlara sarıldığımda o an, ya hasetin soğuğunda donacağım,yada münezzeh bir aşkın ateşi ile o kardan adamları yeniden eriteceğim.

   1460 gün önce kazandığımız zaferde,bu mucizede bana destek verenlere; Unesco Paris Merkez'ine,Unesco Paris Büyükelçiliği'mize,Kültür Bakanlığı'mıza,Türkiye Unesco Milli Komisyonu'mza,her daim yanımda olan aileme,sanatta bana ağabeylik yapan hocama,bu yolda desteğini eksik etmeyen Ebru sanatçılarına,maddi manevi arkandayız diyen akademisyenlere,seninle gurur duyuyoruz diyen Çini sanatçılarına,Allah yar ve yardımcın olsun diyen Hattatlara,sanatı gereği başları hep yukarıda ama kalbi necip Kalemişi sanatkarlarına,Müzehhip'lere,Müzehhibe'lere,Nakkaş'lara,bana inanıp destek olan herkese selam olsun.Unutmayın,her daim kalbimin en güzel yerindesiniz ve kalbimdeki  o münezzeh aşkın koru sizlersiniz.Eğer bizler her zaman yan yana gelebilirsek ve mucizelere inanırsak, o zaman münezzeh bir aşkın koru ile her daim ''Kardan Adam''ları eritebilir,bir mucizeye tanık olabiliriz....

 

27.11.2018

Atilla CAN

Türk Süsleme Sanatları Sanatçısı

www.ebrudergisi.com

Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen