Atilla Can Logo
EBRU SANATÇISIEBRU ARTIST

AKTÜEL / KAPLANGÖZÜ EBRU,SUMINAGASHI,HÜCRE EBRU

04 Ocak 2017

Bu kategoridekilerin tümü

KAPLANGÖZÜ EBRU,SUMINAGASHI,HÜCRE EBRU

Atilla Can, İngilizce ve Türkçe olarak yazdığı ‘EBRU ART’ isimli kitabı ile Ebru sanatının en beğenilen tekniklerinin yapımını ayrıntılarıyla anlattı. 
Yayınlanan kitabı ile ilgili açıklama yapan Ebru Sanatçısı Atilla Can, ‘EBRU ART’ kitabının dünyanın bir çok ülkesinde bulunan ebru sanatçısının talep ettiğini ve kitabın yaklaşık 5 yıllık bir planlama sonucu olduğunu söyledi. Usta sanatçı, benden yazılması istenen,çok talep edilen bir kitaptı.Hollanda'lı sanatçı Elsje van der Ploeg bile ölmeden önce bu kitabı yazmam için yakınlarına vasiyet etmiş.Bende beklentilere cevap vermek adına bu kitabı gün yüzüne çıkartmış oldum. Özellikle içerisinde yapımını anlattığım teknikler dünyada çok fazla beğenilen fakat sanatçılar arasında yapım zorluğundan kaynaklı nadir yapılabilen ‘Kaplangözü’ ebrusu ile Japon tekniği olarak tanınan, ‘Suminagashi’. Bu kitapta bahsettiğim tekniklerin yapımının ne kadar kolay olduğunu dilimiz döndüğü kadar anlatmaya çalıştım. Kitabın ardından bana olan geri dönüşler iyi yöndeydi.

Ebru tekniğine benzeyen bir tarz ile yapılan ‘Suminagashi’ ile ilgili de konuşan Atilla Can,Suminagashi ebru sanatının atası olabilir. Suminagashi,Şodoo ve Kanji olarak bilinen Japon ve çin kaligrafisinde kullanılan,mürekkebin bulaşmış oluğu fırçaların suda yıkanması ile elde edilen,su üzerindeki görüntünün kağıda alınması ile başlamış bir sanat olduğunu biliyoruz. Kyoto'da 888 yıl önce imparator Shirakawa'ya sunulmuş,suminagashi üzerine yazılmış bir şiir bulundu.Bu yazılı kaynak bu sanatın geçmişinin 1000 yıllık bir sanat olabileceğini bizlere düşündürüyor. Çok sevilen ve bir o kadar da merak konusu olan bu sanat, aslında yapımı en basit kağıt süsleme tekniklerinden bir tanesidir.” ifadelerine yer verdi.

Kitap İsteme Adresi: ebrudergisi@gmail.com

Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen