Atilla Can Logo
EBRU SANATÇISIEBRU ARTIST

AKTÜEL / Dünya Ebru Günü bu yıl Prag'da kutlanacak

04 Ağustos 2016

Bu kategoridekilerin tümü

Dünya Ebru Günü bu yıl Prag

 Ebru sanatçısı Atilla Can'ın başlattığı "Dünya Ebru Günü" Prag'da yapılacak.

 

Bu yıl 5.'si düzenlenecek "Dünya Ebru Günü", 50'ye yakın ülkeden ebru sanatçısının katılımıyla 21-27 Kasım tarihlerinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da gerçekleşecek.

Ebru sanatçısı Atilla Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ebru sanatını dünyaya tanıtmak ve koruma altına aldırmak için 2009 yılında Birleşmiş Milletler ve UNESCO'ya defalarca dilekçe gönderdiğini ve her yıl bir günün "Dünya Ebru Günü" olarak kutlanması için girişimde bulunduğunu anlattı.

Yurt içinden ve dışından birçok sanatçının da projeye destek verdiğini ifade eden Can, şöyle devam etti:

"O günlerde bu fikir, ebru sanatçılarında öyle heyecanlı bir hale dönüştü ki, adeta domino etkisi yaratarak dünyanın birçok ülkesinden ebru sanatçısı, yaptıkları el emeği ebrularının yanına dilekçeler ekleyerek projeye destek verdiler. Nihayetinde ebru sanatı, 2014 yılında Paris'te yapılan 9. Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda oy birliği ile, Türkiye'nin 12. unsuru olarak koruma altına alındı ve UNESCO'nun 'Dünya Somut Olmayan Kültürel Mirası' listesine giren ilk Türk sanatı oldu."

Can, Dünya Ebru Günü için UNESCO sonucunu beklemediğini aktararak, ilk olarak 2012 yılında birincisini düzenlediğini, her sene Eylül ayında birçok ebru sanatçısının katılımıyla kutladıklarını kaydetti.

- "Ebru sanatı altın çağını yaşıyor"

Etkinliği, bir gün bütün dünyada kutlanması bilinciyle "Dünya Ebru Günü" olarak adlandırdığını belirten Can, şunları ifade etti:

"Dünya Ebru Günü diye isimlendirme yaparken maksadım, ebru sanatının yaygınlaşması, ülke sınırlarını aşması, asla dar ve sınırlı bir mekana sıkıştırılmaması niyetiyleydi. Bu niyetteki asıl amaç ise, ebru sanatımızın milyonlarca kişiye ulaşması ve evrensel bir değer kazanması arzusudur. UNESCO Paris başarısından sonra, ebru sanatımız altın çağını yaşamaya başladı. Dünyada ebruya inanılmaz bir hayranlık var ve her geçen gün bu hayranlık katlanarak artıyor."

Ebru sanatçısı Atilla Can, geçen yıl gerçekleşen "Dünya Ebru Günü"ne 10 ülkeden pek çok ebru sanatçısının katıldığını hatırlatarak, bu yıl da yaklaşık 50 ülkenin ebru sanatçılarının katılacak olmasının ebru sanatı adına önemli bir başarı olduğuna dikkati çekti.

- "Avrupa'nın kalbini fethetmeye gidiyoruz"

"Dünya Ebru Günü"nü kutlamak için bu yıl Türkiye'den 4 il, bir ilçe ve yurt dışından 4 ülkeden talep geldiği bilgisini veren Can, şunları aktardı:

"Bu kadar çok talep olunca, karar vermek zor oldu. Yaptığım uzun değerlendirmeler ve puanlandırmalar neticesinde projenin kazananı, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag oldu. Korunmuş tarihi yapılarıyla, köprüleriyle ve sanatçılarıyla her daim hayranlık uyandıran, Hitler'in bile bombalamaya kıyamadığı bir şehir. Prag, Avrupa'nın tam ortasında adeta Avrupa'nın kalbi. Biz de ebru sanatçıları olarak Avrupa'nın kalbini fethetmeye gidiyoruz."

Can, projenin bu seneki başkanlığını, çek sanatçılar Xenia Sulimenko ve Şarka Duran'ın yürüteceğini, projenin MSB Events tarafından da destekleneceğini söyledi.

Etkinliğin, Prag'ın 109 yıllık tarihi sanat merkezi Galeri Lucerna'da yapılacağını ifade eden Can, "Normalde Dünya Ebru Günü'nü Eylül ayında kutluyorduk, fakat bu sene Eylül ayına Kurban Bayramı denk geldiği için tarihi değiştirme zarureti doğdu. Ayrıca UNESCO başarısının 2. yılını kutlamak amacıyla da Dünya Ebru Günü'nü bu sene Kasım ayında düzenliyoruz." açıklamasında bulundu.

http://www.timeturk.com/dunya-ebru-gunu-bu-yil-prag-da-kutlanacak/haber-224109

 

Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen