Atilla Can Logo
EBRU SANATÇISIEBRU ARTIST

AKTÜEL / DÜNYA EBRU GÜNÜ 3. KEZ KUTLANDI

13 Eylül 2014

Bu kategoridekilerin tümü

DÜNYA EBRU GÜNÜ 3. KEZ KUTLANDI

Her yıl Eylül ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanan Dünya Ebru Günü  Trabzon’da kutlandı
2012 yılında İstanbul’da, 2013’te Gaziantep’te gerçekleştirilen organizasyonların ardından, Dünya Ebru günü bu yıl Trabzon’da  bir dizi etkinlikle kutlandı.
Kutlamalara Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ebru sergisi ile start verildi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının konseri ile başlayan etkinliklerde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Dünya Ebru Günü fikir mimarı Ebru sanatçısı Atilla Can, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız,ebru sanatçısı Songül Kartal ve ekibi ile birlikte 31 il ve 10 ülkeden yaklaşık 100 Ebru sanatçısı hazır bulundu.
Törende yaptığı konuşmada, Trabzon olarak bu tür güzel organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,
“Burada bizleri çok sevindiren çok kıymetli sanatçılar ile birlikteyiz. 4 bin yıllık tarihi, sanatı, kültürü ileri kuşaklara taşıma azmini her zaman göstermiş olan Trabzon’da bulunmanızdan mutluluk duyuyoruz. Bu organizasyonu büyük emekleri ile bizlere yaşatan organizasyon komitesine şehrimiz ve Trabzon halkına şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel organizasyonun sonrasında da Trabzon’umuzun tarihini, kültürünü, medeniyetlerin buradaki eserlerini tanıma fırsatı elde etmiş olacağız. İlham veren şehir olan Trabzon’a her zaman teşriflerinizi sizlerden arz ve talep ediyoruz. Şehrimize teşrif eden bütün sanatçılardan büyük bir onur duyduğumuzu ifade ediyorum” dedi.Ebru sanatçısı Atilla Can ''böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için Büyükşehir Belediye Başkanına ve organizasyon başkanına teşekkür ederken,amacım sanatın başkenti İstanbul dışında da geleneksel santlarımızın tanınması ve icra edilmesi,sanatımızın gelecek kuşaklara aktarılması için sanatçıların birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini'' belirtti.
Organizasyon Komitesi Başkanı Songül Kartal da konuşmasında kendilerine sağlanan desteklerden ötürü Trabzon’a teşekkür etti. Sergi,workshop,Karadeniz Teknik Üniversitesinde panel ve gezi programı ile sonuçlanan organizasyona,sanatçılar ve sanatseverler büyük ilgi gösterdi..

13 Eylül 2014 - 14:01

 

Milliyet.com.tr

Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen