Atilla Can Logo
EBRU SANATÇISIEBRU ARTIST

AKTÜEL / 5.DÜNYA EBRU GÜNÜ / PRAG

27 Eylül 2016

Bu kategoridekilerin tümü

5.DÜNYA EBRU GÜNÜ / PRAG

Ebru sanatçısı Atilla Can'ın başlattığı "Dünya Ebru Günü" Prag'da kutlandı.

Bu yıl 5.'si düzenlenen "Dünya Ebru Günü", 50'ye yakın ülkeden ebru sanatçısının katılımıyla 21-27 Kasım tarihlerinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da gerçekleşti.

Ebru sanatçısı Atilla Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ebru sanatını dünyaya tanıtmak ve koruma altına aldırmak için 2009 yılında Birleşmiş Milletler ve UNESCO'ya defalarca dilekçe gönderdiğini ve her yıl bir günün "Dünya Ebru Günü" olarak kutlanması için girişimde bulunduğunu anlattı.

Yurt içinden ve dışından birçok sanatçının da projeye destek verdiğini ifade eden Can, şöyle devam etti:

"O günlerde bu fikir, ebru sanatçılarında öyle heyecanlı bir hale dönüştü ki, adeta domino etkisi yaratarak dünyanın birçok ülkesinden ebru sanatçısı, yaptıkları el emeği ebrularının yanına dilekçeler ekleyerek projeme destek verdiler. Nihayetinde ebru sanatı, 2014 yılında Paris'te yapılan 9. Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda oy birliği ile, Türkiye'nin 12. unsuru olarak koruma altına alındı ve UNESCO'nun 'Dünya Somut Olmayan Kültürel Mirası' listesine giren ilk Türk sanatı oldu."

Bu etkinlik her yıl farklı coğrafyada ve farklı kültürden ebru sanatçılarının yan yana gelmesi ile kutlanmakta.Dünya Ebru Günü'nün amacı ebru sanatımızın ulusal ve uluslararası görünürlülüğünü arttırmak ve farkındalık yaratılarak,Türkiye'mizin ve kadim sanatımızın farklı kültürdeki insanlara tanıtılmasını amaç edinmiştir.

Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen