Atilla Can Logo
EBRU SANATÇISIEBRU ARTIST

AKTÜEL / Türk Sanatçının Eserleri BM'de Sergilenecek

08 Ocak 2018

Bu kategoridekilerin tümü

Türk Sanatçının Eserleri BM

Türk süsleme sanatları sanatçısı Atilla Can’ın ’Göçmen Kuşlar’ adındaki kişisel sergisi 5 Şubat-16 Şubat 2018 tarihlerinde Birleşmiş Milletler binasında Cenevre’de açılacak
Türk süsleme sanatları sanatçısı Atilla Can, göçmen çocuklara ithaf ettiği ’’Göçmen Kuşlar’’ adındaki kişisel sergisini 5 Şubat -16 Şubat 2018 tarihlerinde Birleşmiş Milletler binasında Cenevre’de açacak. Sanatçı, ‘Sanat bir yüreğe dokunabiliyorsa anlamlıdır’ diyerek, bundan tam 12 yıl önceki ilk kişisel sergisinin tüm gelirini çocuklar yararına UNİCEF’e bağışladığını belirtti.
“Bu sergi ile göçe zorlanan masum çocukları hatırlatmak istiyorum”

Sanatçı Can, düzenlenecek bu sergi ile göçe zorlanan masum çocukların var olduğunu hatırlatmak istediğini belirterek, “Dünyadaki göç olayının birçok nedeni var. Bunlar arasındaki en önemlileri; politik, ekonomik, psikolojik,bireysel ve kültürel nedenler. Bu sergi ile nedeni ne olursa olsun, göçe zorlanan masum çocukların var olduğunu dünyaya hatırlatmak istiyorum.Aslında bu sergi ,dünyaya bir nevi haykırış niteliğine.Bu haykırış ile, göçmen çocukların yalnız olmadığını, zorunlu göç gibi travmatik koşulların olumsuz etkilerinden bu çocukların korunması gerektiğini vurgulamak istiyorum.Birleşmiş Milletler’de ki ‘Göçmen Kuşlar’ adındaki bu kişisel sergimle, bir kuş misali göç etmek zorunda kalan çocuklar için dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak ana hedeflerim arasında.Bence her çocuk kendi ikliminde çiçek açmalı,saksı içinde yollara düşmüş olarak değil” dedi.

Sergi için neden BM ?
Sanatçı Can, sergi için BM’yi seçmesindeki nedeni şu sözlerle açıkladı: “Çünkü Birleşmiş Milletler yaptıklarıyla, benim için çok anlamlı bir örgüt. Birlikten kuvvet doğar ilkesiyle çalışan bu kurum; dünya barışına katkı vermek, sosyal ilerlemeyi, yaşam standartlarını yükseltmeyi, insan haklarını desteklemeyi ve ülkeler arasında dostane ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ,bu uğurda hareket eden bir kuruluş. BM aynı zamanda milyonlarca insana yiyecek sağlamanın yanında,en önemlisi de dünyadaki çocukların yüzde 58’i,ni aşılayan,hayatını kurtaran bir kuruluş.Yine bu kuruluş dünya üzerinde savaştan, açlıktan ve zulümlerden kaçan 40 milyona yakın mülteciye çeşitli yardımlarda bulunuyor.İnsanların:barışa,iyi bir yaşama,sevgiye en çokta umuda ihtiyacı var. BM tamda bu vasıflar için çalışıyor.BM amblemine baktığımda dünyayı görüyorum ve rengi ise mavi.Mavi umudun rengidir. işte bu umuda inandığım için BM ’i seçtim.”

Etiketler: çiçek, Unicef, Cenevre, Birleşmiş Milletler, İstanbul Haberleri

 

 

Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen