Atilla Can
Ebru Sanatçısı | Marbling Artist
resmi web sitesi
EBRU DERGİSİ
Ebru suya yazılan bir aşk hikayesidir.
Atilla Can
» Güncel Yazılar
EBRU SANATINA UNESCO KORUMASI

 En büyük hayâlim,2009 yılından beri uğraştığım projem UNESCO'da görüşülecek ve son karar verilecek....

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  Basından...

 Ebru sanatının UNESCO tarafından koruma altına alınması'Temsili listeye' alınması için yapılan başvuru bu ay Paris'te görüşülecek.
    Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komitesi, 24-28 Kasım tarihleri arasında yapacağı toplantıda geleneksel ebru sanatının "temsili listeye" alınması için yapılan başvuruyu görüşecek.

    UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komitesi toplantısında "temsili listeye" girmek için yapılan toplam 46 başvuru ele alınacak.

 

 

     Ebru sanatı dışında Türkiye bu yıl Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan, Romanya ve Moldova ile birlikte ilkbaharın gelişinin kutlandığı "Hıdırellez geleneği'' ve Katoliklerin "Saint George bayramının" ortaklaşa temsili listeye alınması için başvurdu.

      Öte yandan; "Türk kahvesi kültür ve geleneği", geçen yıl Bakü'de yapılan komite toplantısında temsili listeye alınmıştı. "Meddahlık", "Mevlevi Sema Törenleri", "Karagöz", "Aşıklık Geleneği", "Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali", "Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah" ve "Geleneksel Sohbet Toplantıları", "Nazar Boncuğu", "Tören Keşkeği Geleneği", "Mesir Macunu Festivali" UNESCO'nun temsili listesinde yer alıyor.

...............................................................................................................................................................

 Sonu ne olursa olsun,ister hüsran,ister zafer,yıllardır projeme inanıp bana destek veren,dünyanın birçok yerinden ve Türkiye'den ebru sanatçılarına,akademisyenlere,sanatseverlere,kamu personeline çok teşekkür ederim..

  O gün geldiğinde,UNESCO paris merkez binasında elimi kalbimin üstüne koyup,gözlerimi kapatıp- ''MUCİZE İNANALARA GELİR''  deyip bekleyeceğim.

Saygılarımla.

ATİLLA CAN
www.atillacan.website

Arşiv (30)
» 27.11.2011 UNİCEF'E DESTEK
» 27.11.2011 EBRU SANATI
» 08.07.2012 BIOGRAPHY
» 08.09.2012 DÜNYA EBRU GÜNÜ
» 30.06.2013 USTALARDAN ESERLER
© 2011 Atilla CAN, All rights reserved              Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen