Atilla Can
Ebru Sanatçısı | Marbling Artist
resmi web sitesi
EBRU DERGİSİ
Ebru suya yazılan bir aşk hikayesidir.
Atilla Can
» Güncel Yazılar
Yöresel Ürünleri Koruma ve Tanıtma Derneği (YÖREDER) ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğinde düzenlenen 2. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri

Yöresel Ürünleri Koruma ve Tanıtma Derneği (YÖREDER) ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğinde düzenlenen 2. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri sona erdi.  Etkinlikte workshop düzenleme kurulundayken,ayrıca ATİLLA CAN ''HAZAN ÇİÇEKLERİ'' adında kişisel bir sergi de açmış oldum.Halen, çok başarılı bir sempozyum olduğunu belirtir mailler alıyorum..Bu organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum..Basında sempozyumla ilgili çıkan yazıyı aşagıda yayınlıyorum....

Etkinlik kapsamında Cam Piramit Sergi ve Kongre Salonu'nda gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri'nde 57 ilden 77 katılımcı, yaklaşık bin 500 yöresel ürününü satışa sundu.  

YÖREDER 2. Başkanı Sedat Kolcuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tanıtım günlerini yaklaşık 45 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.  

Tanıtım günleri kapsamında tüketicileri gerçek yöresel ürünlerle buluşturduklarına işaret eden Kolcuoğlu, bu doğrultuda geleneksel yöresel ürünlerin korunması ve tanıtımının sağlanması amacıyla tek çatı altında toplanması için YÖREDER'in oluşturulduğunu anlattı. 

Dernek bünyesinde gerçek yöresel ürünleri üreten kişilerin yer alacağını vurgulayan Kolcuoğlu, bu çalışma ile Türkiye genelindeki yöresel lezzetlerin ve ürünlerin koruma altına alınacağını kaydetti.  

Etkinliğin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Kolcuoğlu, "Antalya'da yapılan etkinlikte 57 ilin yöresel lezzetini, ürünlerini sergilendi. Katılım oldukça yoğun oldu" dedi.  

Etkinlik kapsamında yöresel ürünlerle ilgili sempozyum da yapıldığına dikkati çeken Kolcuoğlu, bu çalışmanın etkinliğe ayrı bir önem kazandırdığını dile getirdi.  

Etkinliğin İran'da yapılması teklifi 

2. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri Koordinatörü ve YÖREDER Başkanı Yrd. Doç. Mehmet Ali Eroğlu ise sempozyuma yerli ve yabancı 250 akademisyen ile sanatçı katıldığını, 240 eserin sergilendiğini  söyledi.  

Etkinlikle üreticileri, tüketcileri, sektör temsilcilerini ve akademisyenleri aynı çatı altında buluşturmayı hedeflediklerini belirten Eroğlu, "Amacımıza fazlasıyla ulaştık. Bu yıl ilk kez uluslararası boyutta yaptığımız etkinlik geniş katılım gördü. Böyle bir etkinliğin İran'da yapılması yönünde teklif geldi. Bazı köklü üniversitelerden de işbirliği teklifi oldu" diye konuştu.  

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Sadettin Sarı da bu tür etkinliklere her zaman ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti. - Antalya

Arşiv (30)
» 27.11.2011 UNİCEF'E DESTEK
» 27.11.2011 EBRU SANATI
» 08.07.2012 BIOGRAPHY
» 08.09.2012 DÜNYA EBRU GÜNÜ
» 30.06.2013 USTALARDAN ESERLER
© 2011 Atilla CAN, All rights reserved              Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen