Atilla Can
Ebru Sanatçısı | Marbling Artist
resmi web sitesi
EBRU DERGİSİ
Ebru suya yazılan bir aşk hikayesidir.
Atilla Can
» Güncel Yazılar
ROPÖRTAJ:EBRU'NUN MUTFAĞINDA BİR MASTER CHEF ATİLLA CAN ...

ROPÖRTAJ:EBRU'NUN MUTFAĞINDA BİR

 

MASTER CHEF ATİLLA CAN ...

Salep, Keten tohumu, Ayva çekirdeği, Poy tohumu, Deniz Kadayıfı, Geven Otu özütü kelimeleri size bir yemek tarifi vereceğimiz anlamına gelmesin.Tüm bunlar ebru sanatında su yoğunlaştırmada kullanılan çoğu bitkisel gıda maddeleri.Usta ebru sanatçısı Atilla CAN ile röportajımızda,salepten çok güzel ebru yapılır sözü ile şaşkınlığımızı gizleyemedik.Kendisi ile ebru sanatı ve mutfak üzerine konuştuk.

A.CAN: Salep,keten tohumu, ayva çekirdeği, poy tohumu, deniz kadayıfı, geven otu özütü ebru sanatında ,suyun kıvamını artırmak için kullandığımız ham maddesi bitki olan malzemelerdir. Salep (Sahlab) ile çok güzel ebrular yapmak mümkün.Hem diğer kıvam arttırıcılara göre ucuz ,hemde sorun çıkartmayan bir madde.8 Eylül 2012 günü Dünya Ebru Gününde 25 kg salep kullanarak,dünyanın en büyük ebru teknesinde,dünyanın en büyük ebrusunu yaparak guinness dünya rekoru kırdık.
 
---Ebrudan biraz bahseder misiniz?
A.C: Ebru ilk nerede ve kimler tarafından yapıldı bilinmez, lakin genel kanı Türkistan'da ortaya çıktığıdır. Ebru;Türkistan'dan ipek yolu ile önce İran'a,daha sonra ülkemiz topraklarına gelmiş. İstanbul'da bu sanat ilerleyerek doruğa çıkmıştır.Avrupalı ebruyu Türk Kağıdı ( Marbled Paper,Marmar Pupier) olarak bilir.Kimi ebruyu buluta benzetmiş,kimi damarlı yapısına göre isimlendirmiştir.Nihayetinde günümüzde adı  Ebru olarak kabul görmüş,su üzerinde yapılan Türk Süsleme Sanatıdır.Kitre denen kıvamlı hale getirilmiş suya,içine sığır ödü konmuş boyalar damlatılır.Öd boyanın su üzerinde yüzmesini sağlayan en önemli maddedir.Su üzerine gül dalına saplanmış iğne ile boyalarımızı damlatırken,aynı zamanda o boyaları şekillendiriyor,biçimlendiriyoruz.Kimi zaman o şekil bir papatyaya dönüşüyor,kimi zaman bir güle.
 
----Ebru sanatı nasıl öğrenilir?
Ebru sanatının en iyi öğrenilme şekli,bir ustanın çıraklığı ile olur.Yoğun,meşakkatli bir çalışma ve emeğin sonunda çıraklıktan ustalığa uzanan,sizin deyiminizle Master Chef'lik ile sonuçlanan bir olgu.Yıllarca aldığınız eğitiminizin yeterli olduğuna haiz olan hocanız,artık bu sanatın ehli,erbabı olduğunuza kanaat getirerek,eğitiminizi sonlandırır ve ebru icazetnamesiyle bir nevi sizi mezun eder.Peki bununla ebru öğrenimi bitiyor mu? asla...Ebru araştırmaları ve yenilikleri için bir ömrün yetmeyeceği kanaatindeyim.
 
---Usta bir ebru sanatçısını nasıl anlarız?
Ustalık tespiti için evvela sanatçının eserlerine bakılır.Yapıtların zorluk derecesine bakılır,boya kullanmasındaki maharet incelenir,sanata getirdiği yenilikler ve başkalık varmı diye bakıldığında ustalığı tespitte önemli kriterlere bakmış olursunuz.Yalnız bunu unutmamak gerekiyor, sadece ustalık çıkan eserin mükemmelliği, kusursuzluğu yada  uzun bir süre bu sanatın içinde olmakla belirlenmez. Aynı zamanda ustalık,bir ebru sanatçısının hayata hakikat ile bakması,pozitif bilimlere müspet yaklaşması,yeniliklere açık olması,hasetliği kalbinden silmiş olması, didaktik vasıflar taşıması ve sanat çevresinden beğenilen ve kabul gören bir erdemde olması ustalığın olmazsa olmazlarındandır. Bu ölçütlerden birkaçının eksik olması,kişinin ustalık vasfını ortadan kaldırır diye düşünüyorum.
 
----Ebru sanatının mutfağa, gıda sektörüne degirdiğini duyuyoruz. Bu konuyu biraz anlatır mısınız?
A.C: İtalya'da bir Cafede otururken bana gelen bir kahvenin üzerinde ebru deseni görmem, bir ebru sanatçısı olarak hoş bir süpriz oldu benim için ve çok mutlu oldum. İtalyanlar ebru sanatını bizden öğrendilier ve Latte Art dedikleri kahve üzerinde ebru deseni sanatını yapıyorlar. Amerikalılar bu işi dahada ciddi ve  profesyonel manada yapmaya çalışıyorlar. Önceleri Latte Art görüntüleri basit çiçek motifleri, papatya, kalp gibi basit çizimler iken, günümüzde ayrıntılı ve detaya özen gösterilmiş portre çalışmaları ile hayranlık uyandırıyor. Düşünsenize size gelen kahvenin üzerinde sizin portreniz var,ne kadar hoş değil mi?
 
----Mutfakta ebru sadece kahve ilemi sınırlı?
A:C: Elbette hayır. Latte Art ile sınırlı değil, pasta üzerindeki ebru çalışmalarındada çok güzel tasarımlar mevcut. Aynı zamanda mutfağın vazgeçilmezlerinden porselen üzerine müthiş renklerde yapılmış ebru çalışmaları da mevcut.Cam mutfak objelerinde artık ebru önemli bir yer edinmiş kendine.Ayrıca seramik üzerine de ebru yapımı dekoratif ürünler  mutfakları süsleyen en önemli ögeler olmaya başladı.
 
----Türkiye'deki ebrunun geleceği nasıl olacak. Dünya Ebru Gününün tasarlayıcısı olmak nasıl bir duygu?
A.C: Ebrunun geleceğini tahmin etmek güç değil Ayrıca Dünya Ebru Gününün tasarlayıcısı olmak inanılmaz haz veren bir duygu. Ebruya ilgi ve alaka her geçen gün artmakta,bir çok kişi her gün ebru sanatı ile tanışmakta.Bu sanatın devamlılığı konusunda bir endişem bulunmuyor. Bu sanatı gelecek jenerasyonlara aktarmak ve sanatın kıymetini yükseltmek için bu sene çok önemli bir organizasyona imza attık. 8 Eylül 2012'de dünyada ilk kez kutlanan DÜNYA EBRU GÜNÜ organizasyonuna İstanbul ev sahipliği yaptı.Yurt dışından ve ülkemizin bir çok kentinden çok değerli sanatçıların katılımıyla çok güzel ve tarihi bir gün yaşadık. Bundan böyle biz ebru sanatçıları her yıl Eylül ayının ikinci cumartesi gününü DÜNYA EBRU GÜNÜ olarak kutlayacak,birbirimizi tebrik edeceğiz. Dünya Ebru Gününün ululararası platformlarda kabul görüp özel bir gün olması için UNESCO'ya ve diğer resmi makamlara müracaatlarım oldu. Diliyorum UNESCO'nun ve diğer resmi makamların gayreti ile resmi manda yılda bir gün dünyada ebru günü olarak kutlanır.Şimdiden Türkiye'nin birçok ili Dünya Ebru Gününün ikincisini yapmak için benimle temasa geçmiş ve belge düzeyinde sunumlarını yapmış durumdalar.Heyecanla ikinci organizasyonu beklerken,İleriki zamanlarda organizasyonun istanbul'damı yoksa başka bir şehirdemi yapılacağına belgeleri tam anlamıyla inceledikten sonra karar vereceğim.
 
----Sizin gibi bir sanatçı ile sohbet etmek güzeldi, sanatınızda başarılarınızın devamını diliyorum.
A:C:Teşekkür ederim...Saygılarımla
 
 
ATİLLA CAN
Ebru Sanatçısı
Arşiv (30)
» 27.11.2011 UNİCEF'E DESTEK
» 27.11.2011 EBRU SANATI
» 08.07.2012 BIOGRAPHY
» 08.09.2012 DÜNYA EBRU GÜNÜ
» 30.06.2013 USTALARDAN ESERLER
© 2011 Atilla CAN, All rights reserved              Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen